Haber

Uşak Belediyesi’nin düzenlediği Gurbetçiler Festivali başladı

Uşak Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen ve 3 gün sürecek Gurbetçiler Festivali’nin açılışı gerçekleştirildi.

Karaağaç Mesire Alanı’nda düzenlenen etkinlikte Uşak Valisi Turan Ergün, Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Lideri Abdullah Eren ve diğer protokol üyeleri şenlik alanına fidan dikti.

Burada konuşan Vali Ergün, 60 yıl önce çalışmak için yurt dışına gidenlerin torunlarının artık işçi değil işveren olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Bu dönemde Türkiye Cumhuriyeti ile, bu devletle bağlarınızı hiçbir zaman koparmadınız. Özellikle 1980 sonrası Türkiye’nin dışa açılma politikalarıyla Türkiye bu konuda çok önemli adımlar attı. Türkler ve Akrabalar Başkanlığı kuruldu. Bunun sebebi de yurt içinde ve yurt dışında görev yapan vatandaşlarımızın bir bütün olarak bağını ve devamlılığını güçlendirmekti.Bir milletin gücünün sadece kendi ulusal sınırları içindeki gücüyle ölçülemeyeceğine inanıyorum.”

YTB ​​Başkanı Abdullah Eren de etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Eren, yıllar önce vatandaşların çalışmak için Avrupa’nın her yerine gittiğini kaydederek, şunları kaydetti:

“Emekçi olarak gittiler. Oraya çalışmaya gittiler. Ama çok çalışarak, özveriyle, azimle, özveriyle bu ülkelerde kalıcı oldular. Bugün Avrupa bu durumdaysa 60’larda, 70’lerde, 80’lerde. fabrikalar, caddeler, caddeler, madenler vardı” diyen Türk işçisinin emekleriyle bu noktaya geldiler. Bunu kendileri söylüyorlar. Şu anda 5 milyon vatandaşımız Avrupa’da yaşıyor. Çoğunluğu Almanya, Fransa ve Avusturya’da yaşıyor ve bu insanlar büyük zorluklarla bugünkü durumlarına geldiler.”

Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, yurt dışında yaşayan vatandaşların Uşak hasretini gidermek için böyle bir festival düzenlediklerini belirtti.

Bu kaynaşmanın aziz Türk milletinin birlik ve beraberliğine daha da güç katacağına inandığını ifade eden Çakın, “Bu yönde atılacak her adımın çok değerli olduğuna inanıyoruz. Bu amaçla düzenlediğimiz Gurbetçiler Festivali’ni gerçekleştirdik. içinde bulunduğumuz Yeşil Karaağaç Mesire Alanı’nın açılışı ile ilk kez çok daha coşkulu, güzel ve yine bol katılımlı gerçekleştiriyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.” dedi.

AK Parti İl Başkanı Himmet Yaşar bir konuşma yaptı.

Festivalin ilk günü şarkıcı Ufuk Çakır’ın konseri ile sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu